Kosiarka spalinowa służy nam przez cały okres wiosny i lata. Z tego względu warto poświęcić godzinę lub dwie, aby przygotować ją na spoczynek po ciężkim sezonie. Od was zależy, czy wiosną zaczniecie od koszenia trawy, czy szukania serwisu, który ją wskrzesi.

Przedstawiam 7 cennych wskazówek, aby Twoja kosiarka spalinowa żyła długo i szczęśliwie:

1. Opróżnij zbiornik paliwa

Benzyna pozostawiona w zbiorniku kosiarki spalinowej na zimę nie jest dobrym pomysłem i na pewno przyniesie wiele nieprzyjemnych konsekwencji jak zalepienie gaźnika, murszenie membran, rdzewienie.
Najlepszym sposobem na całkowite pozbycie się benzyny ze zbiornika paliwa i przewodów jest jej włączenie, a następnie poczekanie, aż sama się wyłączy
.

2. Wyczyść podwozie

Nie zostawiam kosiarki zalepionej błotem i trawą do kolejnego sezonu.
(Nie przechylaj kosiarki w bok! Może spowodować to dostanie się oleju do filtra powietrza oraz „zalanie silnika”. W konsekwencji nie odpalimy silnika i będzie trzeba szukać serwisu.
)

W celu wyczyszczenia podwozia należy przechylić kosiarkę do tyłu, tak aby uchwyt kosiarki leżał na ziemi. Jeśli boisz się, że coś pójdzie nie tak, najlepszym rozwiązaniem jest spuścić olej i paliwo, wówczas nie ma znaczenia, na którą stronę przechylimy kosiarkę spalinową. Przed przystąpieniem do czyszczenia dla swojego bezpieczeństwa odkręć nóż tnący. Użyj szpachelki lub drucianej szczotki, aby zeskrobać trawę i zaschnięte błoto. Oczyszczony spód podwozia można przemalować farbą antykorozyjną. Kosz na trawę dokładnie wypłucz wodą, najlepiej przy użyciu myjki ciśnieniowej i pozostaw do wyschnięcia.

Kosiarka spalinowa, czyszczenie podwozia

3. Nasmaruj łożyska kół kosiarki spalinowej

(kosiarka musi wyschnąć po uprzednim myciu) W tym celu użyj Np. Smaru  ŁT-43

4. Wymień filtr powietrza

W przypadku gdy posiadasz filtr papierowy konieczne jest jego wymienienie na nowy. (zaleca się jego wymianę przynajmniej raz w roku lub gdy jest już zabrudzony i nie spełnia swojej funkcji). W tym celu otwórz pokrywę filtra powietrza, wyjmij go, oczyść jego podstawę z brudu i zanieczyszczeń, a następnie umieść w tym miejscu nowy filtr.

W niektórych kosiarkach możemy spotkać filtr gąbkowy, który w większości przypadków można umyć używając wody z mydłem i pozostawić do całkowitego wyschnięcia w celu ponownego umieszczenia go w silniku kosiarki.

5. Odkręć i naostrz nóż.

Przed przystąpieniem do tej czynności zdejmij kapturek ze świecy zapłonowej, aby być pewnym, że twoja kosiarka spalinowa przez przypadek się nie uruchomi. Następnie odkręć śrubę przy pomocy klucza (gwint prawoskrętny – kręć w lewo). Teraz możesz ostrożnie zdjąć podkładkę, a następnie nóż. Po całym pracowitym sezonie z całą pewnością jest brudny dlatego należy oczyścić go z zanieczyszczeń. W dalszej kolejności naostrz swój nóż używając pilnika do metalu lub szlifierki (ostrzymy go pod kątem 20-30 stopni aż do momentu pożądanego efektu. Aby sprawdzić, czy jest dobrze wyważony należy zawiesić go na otworze centralnym i zobaczyć czy nie przechyla się na prawą lub na lewą stronę
( przechyla się na prawo – doszlifuj go trochę z prawej strony, przechyla się na lewo – doszlifuj go trochę z lewej strony)
UWAGA! Źle wyważony nóż kosiarki spalinowej doprowadzi do drgań podczas pracy, co skutkuje nawet uszkodzeniem silnika.

Jeśli nóż jest zużyty w takim stopniu, że nie nadaje się do ostrzenia, a dalsze użytkowanie grozi jego pęknięciem, należy wymienić go na nowy!
Dalszy użytek takiego noża grozi wypadkowi podczas pracy.

6. Wymień świecę zapłonową

W celu wymiany świecy zapłonowej zdejmij z niej kapturek, a następnie odkręć ją za pomocą klucza. Oczyść miejsce, w którym się znajdowała. W dalszej kolejności przykręć nową świecę (ostrożnie, tak aby nie przekręcić gwintu). Załóż kapturek, dociskając go do świecy.

7. Wymień olej

Przygotuj pojemnik, do którego będziesz mógł spuścić zużyty olej. W większości nowych sprzętów znajduje się korek spustowy znajdujący się na dole miski olejowej, który znacznie ułatwia wymianę oleju. Odkręć go i gotowe. Olej zacznie wylewać się sam.

Większy problem jest w kosiarkach, które nie posiadają takiego korka lub z jakiegoś powodu nie można odkręcić korka spustowego. Wówczas bardzo przydatnym, tanim urządzeniem jest pompka do odsysania oleju. Koszt 20-30 zł. Przed odsysaniem oleju dobrze jest odpalić sprzęt na kilka minut. Ułatwi to całkowite opróżnienie miski olejowej. Po wyłączeniu kosiarki – odkręcamy korek oleju, wkładamy do otworu rurkę i wypompowujemy stary olej do pojemnika.

Wlewamy nowy olej w ilości 0,5 -0,6 L (w zależności od silnika i informacji znajdującej się w instrukcji kosiarki). Najlepiej zastosować olej syntetyczny SAE30 (chyba że producent zaleci inaczej)

Nie czujesz się na siłach albo nie masz czasu na konserwację swojego sprzętu?

Oddaj kosiarkę do serwisu, który profesjonalnie się nią zajmie. Warto przemyśleć tę kwestię i nie pozostawiać kosiarki samej sobie. W okresie jesienno-zimowym serwisy sprawnie zajmą się Twoją kosiarką, gdyż nie mają takiego nawału pracy jak wiosną i latem. To korzystne rozwiązanie dla Ciebie i Twojej kosiarki. Nie czekaj do wiosny, aż odmówi posłuszeństwa i nie podpali po zimowej przerwie.

Twoja kosiarka spalinowa jest marki Oleo-Mac i mieszkasz w Bydgoszczy lub w jej okolicach?

Pomożemy Ci w konserwacji Twojego sprzętu. Skontaktuj się z nami.